Bir önceki yazımızda kader konusunu anlatıp şöyle demiştik, kaderin içeriği değişir fakat kendisi değişmez. (Bu yazı kader konusunun alt başlığı niteliğindedir. Eğer okumadıysanız, kaderini değiştir yazısını okuyabilirsiniz.) Kolaylıkla anlamanız için şöyle benzer bir cümle kurabiliriz; paranın miktarının değişir, para olarak kalması değişmez. Yedi yüz lira da, yedi milyon lira da paradır. Şimdi, inisiyatif almanın kaderini, değişen ve değişmeyen yönlerini Kusursuz Farkındalık öğretisiyle açıklayalım.

İnisiyatif Almak Ne Demektir?

İnisiyatif almak, tercih yapmamız gereken bir durumla karşılaştığımızda, dilediğimiz tercihi yapabilme özgürlüğüdür. (Ve aynı zamanda sorumluluğudur.)
İnisiyatif alamamak ise tercihimizi, karşımızdaki insanın iradesine teslim etmektir.
Dikkat ederseniz inisiyatif alamamakta da tercihin bulunduğunu görürsünüz. Çünkü tercihini başkasının iradesine bırakan yine kişinin kendisidir. Hiç kimse bir başkasının tercihine hükmedemez. Öyleyse inisiyatif alamamak diye bir şey yoktur.

İnsiyatif Alamamak, Rüya Görmektir

Bilinçaltı ve İnisiyatif Almak

İnsiyatif alamamak, gerçek hayatta “var olan bir şey” olmadığı için çözülemez. (Açık kapı açılamaz.) Örneğin, rüya gören bir insan, rüyasında uçurumdan atlasa gerçek hayatta burnu bile kanamaz fakat rüyadayken bundan çok korkabilir. Görülen rüya gerçek hayatta var olan bir şey değildir. Sadece akıl gözüyle görüyordur, gerçekliği yoktur. İnisiyatif alamamakta da durum aynıdır; kişi başına kötü bir şey geldiğini görür fakat bunun rüya olduğunu bilmez. Gerçeği bilmek için sadece uyanması yeterlidir. Gerçeği bildiğinde çözülecek bir şey olmadığını anlar. Uyanılması gereken gerçek ise şudur;

Herkes inisiyatif alır. Çünkü bir şey tercih edilebiliyorsa orada inisiyatif alma mecburiyeti vardır. Öyleyse herkes, zorunlu olarak özgürdür.
Hem zorunluluğun hem de özgürlüğün nasıl aynı anda mevcut olduğuna bakalım.

İnisiyatif alan herkes;
Kendisine “hayır” derken, başkasına “evet” demiş olur.
Kendisine “evet” derken ise başkasına “hayır” demiş olur.
Bu durumdaki zorunluluk, evet ve hayır seçeneklerinin asla değişmemesidir.

Yani hem kendine hem başkasına aynı cevabı veremezsiniz. Kendinize ne diyorsanız, başkasına onun zıddını demiş olursunuz, işte bu zorunluluktur. Bu durumdaki özgürlük ise, kendinize mi yoksa başkasına mı bunu diyeceğinizdir. Kişinin kendisine veya başkasına “evet” demesi kendi seçimidir.

Kendine ne demek istiyorsun? Kendine “evet” dersen, mecbur olarak karşındakine “hayır” dersin. Başkasına “evet” dersen de bu sefer kendine “hayır” demiş olursun. Her iki durumda da özgür olduğunu ve özgürlüğe mecbur olduğunu bilmelisin!

Kısaca, tercihimizi karşımızdaki insana göre şekillendirdiğimizde bile şekillendiren yine biziz, başkası bizim görüşümüzü değiştiremez. Sadece biz, başkasının bizim görüşümüzü değiştirmesine izin verebiliriz. Eğer bunun farkında olmasak bile durum değişmez çünkü bu yetki, zorunlu olarak bizdedir.
Başkasında olsaydı size cevap hakkı doğmazdı. Fark edilmesi gereken tek şey, tercih etme yetkisini kullanmayıp başkasına devretsen bile senin devrettiğini bilmektir. Böylece devrettiğin yetkiyi, o kişiden tekrar kendi üzerine alabilirsin.

Yetki Sende

kader, gerçek özgürlük

Durumun söylediğimiz gibi olduğunu fark edersen, yetkilerini de kullanmaya başlarsın. Hatta şunu uygula; başkasını onaylayıp onun isteklerine boyun eğdiğinde bile yetkinin tamamen senin elinde olduğunu gör. Bu söylediğim teknik; rüya gören insanın, rüyasındayken rüya gördüğünü bilmesi gibidir. Yetkinin sende olduğunu gördükçe kendinde problem olmadığını, sadece kendini rüyaya kaptırmış olduğunu ve gözünün yavaş yavaş açılıyor olduğunu ve dilersen hakimiyeti eline alabileceğini göreceksin.

Başkalarından çekinerek adım atmak yerine, hayatınla ilgili kararlarda bulunmayı kendine hak göreceksin. Bütün bunlar sadece görerek gerçekleşebilir.
Sadece yetkiyi kullanmadığın için sende olmadığını, problemli olduğunu düşünüyordun. Oysa bu durum tıpkı, bilgisayarın fişini takmayıp çalışmasını beklemek gibi.. tak fişi bitir işi.

Özetle

İnisiyatif almak kaderdir. Kaderin özgürlüğü ise kendine mi yoksa başkasına mı “hayır” diyeceğindedir. İnisiyatif alamadığına inanıyorsan bu rüyadan uyanmanın yolu, başkalarının her söylediğini yaparken yetkini kullanıp da onlara uyduğunu görmektir. Artık hangi bilgi kolayına geliyorsa onu uygula, biz sana yolu en doğru haliyle açıkladık. Bu bilgileri okumak size nasıl geldi? Eğer faydası olduysa yorumlarda belirtirseniz mutlu oluruz.

Kaderini Değiştirecek Eğitim

Farkındalık Eğitimi

Buna benzer bakış açıları kazanmak ve kendini keşfetmek istiyorsanız hazırlamış olduğumuz Kusursuz Farkındalık Eğitimi‘ne katılabilirsiniz. Bu eğitim sayesinde başkalarına devrettiğiniz yetkileri nasıl elinize alacağınızı öğrenebilirsiniz. Eğitimin içeriğine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Eğitim İçeriği Bireysel Danışmanlık